Zdrowa żywność dla mnie i dla Ciebie!

Właściwy dobór składników w diecie może wpływać na samopoczucie i zdrowie. Bardzo często jednak nie zwracamy zbyt dużej uwagi na to, co jemy ani w jakiej ilości, co przekłada się na nadmierne tycie czy też sprzyja powstawaniu różnych chorób.

Codzienną dietę bardzo często uzupełnia się o witaminy i minerały, które dostarczane są w postaci suplementów diety. Jednak większość składników odżywczych pochodzi z żywności, o ile w naszej diecie pojawiają się produkty, które nie są wysoko przetworzone. Dieta powinna być bogata w żelazo, które najlepiej jest przyswajane z mięsa, podrobów czy brokułów, z kolei magnez powinien pochodzić z czekolady i kakao. Większość witamin znajduje się w surowych lub lekko przetworzonych owocach i warzywach, a nawet sokach, pod warunkiem, że będą one samodzielnie robione, bowiem soki kupne są bardzo często dodatkowo słodzone oraz pełno w nich konserwantów.

Zdrowa żywność nie musi być jedynie żywnością ekologiczną, chociaż owoce i warzywa pochodzące z certyfikowanych upraw są na pewno zdrowsze niż ich odpowiedniki uprawiane na skalę przemysłową. W komponowaniu diety ważna jest również odpowiednia ilość wody, którą najlepiej pić w postaci wody mineralnej lub herbatek owocowych czy ziołowych.